1 miesiąc życia dziecka

Przez dziewięć miesięcy czekaliście na ten dzień. A tak naprawdę przez całe życie. Teraz on nastał i macie wymarzone dziecko, malutkiego człowieka, w 100% zależnego od Was, patrzącego na mamę i tatę i widzącego cały świat. Mimo że bardzo małego i pozornie kruchego, to pod wieloma względami przygotowanego do życia poza brzuszkiem mamy. Stworzonego przez Matkę Naturę w ten sposób, by szybko rosnąć i rozwijać się. Jaki jest noworodek?

Noworodek, czyli niemowlę, które nie ukończyło 4 tygodni
Pierwsze 4 tygodnie życia to okres noworodkowy. Czas, który nazywany jest przez wielu ekspertów przejściowym, etapem aklimatyzacji. Przez pierwszy miesiąc dziecko powoli adaptuje się do całkiem nowych warunków życia. Uczy się, jak zaspokajać głód, w jaki sposób przechodzić z okresu czuwania do snu, jak komunikować swoje potrzeby. Pokazuje jednocześnie swój temperament.

Pierwsze tygodnie życia to również ważny czas dla rodziców maluszka, którzy muszą odnaleźć się w zmienionej roli, zaakceptować wszystko to, co przynosi im codzienność, nauczyć się opieki nad dzieckiem i zrozumieć niełatwy język, którym komunikuje się noworodek.

Co potrafi noworodek?
Noworodek, wbrew pozorom, nie jest w pełni bezbronną istotą. Malutki człowieczek już w kilka godzin lub dni po porodzie potrafi całkiem sporo. Najczęściej:
podnieść głowę na chwilę, gdy leży na brzuszku,
wymachiwać rączkami i nóżkami (przebierać nóżkami)
skupiać wzrok na przedmiotach znajdujących się w niedalekiej odległości (około 20-30 cm), przypatrywać się twarzy rodzica,
mocno zacisnąć palce na podanym przedmiocie,
noworodek złapany przez lekarza pod paszkami potrafi kroczyć po podłodze (odruch),
reaguje na głośny dźwięk, nagły ruch poprzez szybkie odwiedzenie rąk na boki i ułożenie ich w taki sposób, jakby chciał się objąć.

Jak wygląda noworodek?
Noworodek bardzo szybko się zmienia. To, jak prezentuje się tuż po porodzie zazwyczaj nie ma nic wspólnego z tym, jak wygląda maluszek po kilku dniach od przyjścia na świat.

Na sali porodowej noworodek może mieć stożkowatą głowę, siną buzię, podpuchnięte oczy, krwiaki, obrzęki. Na skórze mogą pojawić się znamiona, krostki, pod jej powierzchnią można zauważyć siateczkę naczyń krwionośnych.

Dziecko może rodzić się z bujną czupryną lub całkiem łyse. Jedne maluszki w kilkanaście dni po porodzie wytrą sobie włoski na większym obszarze głowy, inne będą miały piękne czuprynki, które z czasem będą gęstnieć, a włosy zmieniać kolor.

Maluszki najczęściej rodzą się z niebieskimi oczami, niektóre dzieci mają czarne, ciemne tęczówki. Kolor oczu stabilizuje się do 6 miesiąca życia dziecka, kiedy tęczówka ma właściwą barwę.

Z drugiej strony noworodki mają najmniejsze, przecudne paznokcie, niewyobrażalnie gładką skórę pod stopami oraz słodki zapach, który sprawia, że bardzo szybko się w nich zakochujemy. W sposób, w jaki patrzą, w jaki śpią i uśmiechają się – przykuwa.

Noworodek to część mamy?
Fakt narodzin nie jest wystarczający do uświadomienia dziecku, że jest odrębną istotą. Przeciętne dziecko aż do ukończenia pół roku sądzi, że jest częścią mamy. Dopiero, gdy ma osiem miesięcy rozumie stałość rzeczy, to znaczy, że jeśli znikasz z oczu, nadal istniejesz. To dlatego wiele dzieci ma silną potrzebę przebywania blisko rodzica, by czuć się bezpiecznie i głośno protestuje przeciwko pozostawianiu ich samych.
Daj swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i bądź blisko, zawsze kiedy tylko tego potrzebuje. Czas, kiedy maluszek będzie w ciebie tak usilnie wpatrzony szybko mija. Korzystaj póki dziecko chce się do ciebie przytulać. Wkrótce wyruszy w świat i potrzeba bliskości nie będzie już tak silna.

Co lubi noworodek?
Noworodek uwielbia dotykanie, masowanie, przytulanie. W ten sposób pewne części mózgu się lepiej rozwijają, a dziecko czuje się bezpieczne.

Poza tym dziecko lubi przewidywalny, powtarzający się schemat dnia, który daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Dodaj komentarz