Choroby w ciąży – oceń ryzyko i dowiedz się, na co zwrócić uwagę

Każda kobieta zachodząca w ciążę ma podobny cel – spędzić te szczególne dziewięć miesięcy w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Przez tak długi czas trzeba się liczyć z chorobami i to tymi z kategorii sezonowych – infekcjami wirusowymi, jak również chorobami, na które są szczególnie narażone właśnie młode mamy – cukrzyca ciążowa, cholestaza, intymne stany zapalne. W ciąży nawet można przejść choroby zakaźne, pasożytnicze. Niektóre są szczególnie szkodliwe takie, jak różyczka czy toksoplazmoza w ciąży.

Przeziębienie w ciąży

Przeziębienie w ciąży może być szczególnie dotkliwe. Po pierwsze dlatego, że organizm przyszłej mamy jest bardziej podatny na choroby, po drugie dlatego, że trudno skutecznie uśmierzać dyskomfort, który towarzyszy chorobie. Wiele leków w ciąży jest zakazanych. Trzeba się ponadto liczyć z dłuższą infekcją, uważając również na wszelkie powikłania, które mogą pojawić się po przechorowaniu grypy.
Więcej na temat przeziębienia w ciąży i sposobach jego leczenia tutaj.

Przeziębienie w ciąży – bezpieczne i skuteczne metody

Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży to jedna z podstawowych chorób, w kierunku której wykonuje się badania na początku w ciąży. Od wyniku uzależnione jest dalesze postępowanie.
Zarażenie toksoplazmozą w ciąży może być szczególnie groźne zwłaszcza w pierwszym trymestrze, prowadząc do zarażenia dziecka i obumarcia płodu. Na późniejszych etapach niestety na skutek obecności pasożyta może dojść do nieprawidłowości w rozwoju płodu. Wiedza na temat zakażenia pozwala możliwie szybko zareagować i zminimalizować skutki problemu, dlatego tak ważne jest wykonanie badań w ciąży.

Toksoplazmoza w ciąży

Cukrzyca ciążowa

Standardowym badaniem w ciąży jest tak zwana krzywa cukrowa. Jest to rutynowe badanie, któremu powinny się poddać wszystkie przyszłe mamy. Lekarz zleca wykonanie badania między 24 a 28 tygodniem ciąży, od jego wyniku zależy dalsze postępowanie – wprowadzenia diety, czy zlecenie podawania insuliny.
Stwierdzenie cukrzycy ciążowej jest bardzo ważne, pozwala bowiem uniknąć wielu przykrych konsekwencji dla matki i dziecka.

Krzywa cukrowa w ciąży – zanim pójdziesz na badanie

W ciąży zmienia się bardzo wiele, inaczej zaczynają działać poszczególne układy a nawet narządy, dlatego przyszła mama staje się bardziej podatna na wiele chorób. Mając wiedzę na ten temat, można szybko diagnozować nieprawidłowości, skutecznie je leczyć, a często również im zapobiegać.

Dodaj komentarz