Dziecko wydaje się żwawsze niż w poprzednich tygodniach. A to głównie dlatego, że jego plecy są bardziej wyprostowane a maluch w większym stopniu panuje nad głową. Poza tym jest ciekawy otoczenia oraz otwarty na nowe doświadczenia.
Niemowlę w każdym momencie sprawdza swoje możliwości, oglądając się na każdą stronę, szuka ciekawych przedmiotów, patrzy na najbliższych, chichoce na ich widok. Maluszek wydaje się nigdy nie mieć dość. Jest bardzo energiczny i absorbujący.
Jak wygląda dziecko w czwartym miesiącu życia?
Dziecko wyraźnie się zaokrągla. Maluszek nie wygląda już tak wątło jak wcześniej. Chłopcy na tym etapie mierzą zazwyczaj 63 centymetrów i ważą 6,6 kilograma.
Dziewczynki natomiast mierzą około 61,5 centymetra i ważą 6,1 kilograma. Poza tym kolor oczu, który teraz obserwujesz już się nie zmieni. Pozostanie z dzieckiem do końca jego życia.
Trzyma główkę
Dziecko powinno już samodzielnie trzymać główkę, dlatego rodzic nie musi jej podtrzymywać. Maluch bez trudu będzie ją obracał na prawo i lewo. Dlatego gdy nie chce już jeść, bardzo ładnie potrafi to zasygnalizować, odwracając głowę w drugą stronę.
Koniec z odruchami
Niektóre odruchy, które były silnie obecne u dziecka tuż po porodzie, w czwartym miesiącu życia całkiem zanikają. W tym czasie nie funkcjonuje już odruch chwytania, dzięki czemu niemowlę ma lepszą kontrolę nad tym, kiedy coś chwycić, a kiedy puścić.
Dziecko odkrywa otaczający świat
Maluch ma nieskrępowane ręce i nogi. Panuje nad nimi i świetnie to wykorzystuje, próbując w każdym wolnym momencie odkrywać świat, badając wszystko, co znajduje się w pobliżu. Patrząc na dziecko, widać, że jest ono bardzo aktywne, mimo że jeszcze nie potrafi się poruszać. Przebywanie z nim jest coraz przyjemniejsze, bo maluszek coraz częściej się uśmiecha, głośno śmieje i wydaje pojedyncze dźwięki, układając je w przypadkowe sekwencje.
Wiele dzieci w czwartym miesiącu potrafi przewrócić się z brzucha na plecy. Nieliczne są w stanie zmienić pozycję z pleców na brzuch. Często ważną umiejętnością jest podniesienie się na przedramionach w pozycji na brzuszku.
Zabawa
Gdy wręczasz dziecku grzechotkę, pewnie trzyma zabawkę i wymachuje nią na każda stronę. Zdaje się w ten sposób pokazywać, że to świetna rozrywka, dlatego nie wypuszcza przedmiotu ani na chwilę. Może się zdarzyć też tak, że zabawka wypadnie z rączki malucha i uderzy go w twarz, dlatego warto wybierać zabawki lekkie i wygodne, a przede wszystkim bezpieczne.
W lepszej koordynacji ręka-oko kryje się również zagrożenie. Dziecko potrafi wypatrzyć niewielki przedmiot, skoncentrować się na nim, schwycić go i przenieść wprost do ust. Dlatego tak istotne jest, by zachować pod tym względem szczególną ostrożność.
Maluch jest bardziej czujny w dzień, za to przesypia większą część nocy. Zazwyczaj w ciągu doby wystarczy mu 13-14 godzin na regenerację.
Zabawa w mówienie
Miesiąc temu dziecko mówiło same samogłoski, teraz dołączają do nich spółgłoski. Zdarza się, że potrafi je zlepiać razem w ciąg: „ga”, „ba”, „da”, „ta”, „ma”. Niemowlę często powtarza ulubione ciągi i w ten sposób się bawi oraz zachwyca otoczenie.
Osobowość maluszka
W czwartym miesiącu życia dziecka coraz bardziej widać jego osobowość. Rodzic jest w stanie ocenić, jak maluszek lubi spędzać czas, czego się boi, jakimi zabawkami najchętniej się bawi.
Niemowlę jest bardzo podekscytowane, gdy widzi znajome twarze. Uwielbia zabawy w akuku oraz łaskotanie.
Maluszek staje się dużo weselszym kompanem, który lubi spędzać z Tobą czas i z entuzjazmem przyjmuje Twoje pomysły na zabawę.