Drugi miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to już historia. W domu macie pełnoprawnego niemowlaka, który już nie jest noworodkiem. Wielu dzieciom na tym etapie odpadł już pępek (czasami trzeba z tym ważnym wydarzeniem poczekać do ukończenia przez dziecko ośmiu tygodni). Maluszki przybrały na wadze, są pulchniutkie i coraz bardziej przypominają rozkoszne niemowlaki z reklam w telewizji.

Nadal Twoja córka lub synek jest maleńkim dzieckiem, które według wielu badaczy, dynamicznie przystosowuje się do życia poza macicą, przeżywając ostatni czwarty trymestr poza brzuchem mamy. Dopóki dziecko nie skończy trzech miesięcy, tak naprawdę według lekarzy badających rozwój dzieci powinno rozwijać się w ciele kobiety – tak byłoby prościej. Niestety szybko rosnąca głowa to uniemożliwia i stanowi ważny argument za tym, że poród następuje w 9 miesiącu ciąży, kiedy kobieta jest w stanie urodzić noworodka. Niestety kosztem tego, że pozostałe układy nie są wystarczająco dobrze rozwinięte, by funkcjonować samodzielnie. To dlatego w pierwszych trzech miesiącach życia niemowlę najczęściej ulewa, miewa kolki.

Wielka rewolucja
Na pewno wiele się zmieniło w Waszym domu odkąd zamieszkało w nim dziecko. Podstawową rewolucję macie już za sobą, co nie oznacza, że nie czeka was wiele zmian i niespodzianek. Te będą pojawiać się na bieżąco, dopóki mieszka z Wami maluszek. To, co jednego dnia będzie działało, drugiego już niekoniecznie będzie ratowało Waszą ciągłość nocy i spokój.

Jednak zmienia się nie tylko dziecko, zmieniasz się również Ty. Z osoby, która niewiele wiedziała o dzieciach, z teoretyka, stajesz się praktykiem, osobą, która coraz więcej wie o swoim dziecku i coraz lepiej potrafi odczytać jego potrzeby.

Najpewniej potrafisz już wiele rzeczy wykonać jedną ręką – przewinąć dziecko, podać pierś, a nawet bujać maluszka i mieszać zupę na obiad.
Niestety nawet taka wprawa nie daje z pewnością wolności. Mimo że życie stało się przewidywalne, nadal jest męczące ze względu na rutynę i konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb małego, bardzo wymagającego dziecka.

Poza tym sprawy nie ułatwia fakt, że dziecko jest trudne w komunikacji. Na szczęście już w tym miesiącu otrzymasz nagrodę – prawdziwy, promienny uśmiech. Będzie on stanowił silną motywację i podziękowanie za wszelkie nieprzespane noce oraz wysiłek, jaki włożyłaś w opiekę nad maleństwem.

Co potrafią dzieci w drugim miesiącu życia?

Po ukończeniu drugiego miesiąca życia dzieci potrafią zazwyczaj
uśmiechać się świadomie, czyli odpowiadać uśmiechem na uśmiech,
reagować na dźwięki – dzwoneczka, na przykład uśmiechem, płaczem, zamilknięciem – pojawia się wyraźna reakcja.

Najczęściej dzieci potrafią:
wydawać inny dźwięk niż płacz,
w pozycji na brzuchu unieść głowę pod kątem 45 stopni od podstawy

Tylko niektóre maluchy potrafią na tym etapie sztywno trzymać głowę w pozycji pionowej, w pozycji na brzuszku oprzeć na przedramieniu klatkę piersiową, przewracać się z boku na plecy, reagować na niewielkie przedmioty, wyciągać ręce w kierunku przedmiotów.

Rzadko udaje się maluchowi – śmiać głośno, składać ręce, wydawać głośne okrzyki zadowolenia, śledzić przedmiot: jednak jest to możliwe!

Dodaj komentarz