7 miesiąc

Siódmy miesiąc życia dziecka

Dziecko rozwija się w oszałamiającym tempie. Zwłaszcza w pierwszym roku życia obserwuje się dynamiczne zmiany. Wiele z nich następuje właśnie w siódmym miesiącu życia dziecka.

Zainteresowanie otoczeniem
W siódmym miesiącu życia dziecko coraz bardziej interesuje się otoczeniem. Całym sobą pochłania codzienną rzeczywistość i zwraca uwagę na wszystko, co je otacza. Ta ruchliwość może szybko skończyć się upadkiem: z krzesła, przewijaka, kanapy. Dlatego rodzic powinien być czujny i przewidzieć pewne zachowania, które wynikają z naturalnej ciekawości świata.

Samodzielne siedzenie
Większość dzieci co prawda nie umie jeszcze samodzielnie usiąść, jednak posadzony maluszek już powinien kilka minut usiedzieć samodzielnie. Jeśli dziecko czuje się pewnie, może skupić się na zdobywaniu nowych umiejętności polegających na współpracy obu dłoni. Maluszek może uderzać jedną zabawkę o drugą, przekładać jeden produkt do drugiej, itd.
W ruchu dłoni zauważa celowe ruchy palców. W najbliższych tygodniach praca dłoni będzie coraz doskonalszq aż do czasu, gdy dziecko nauczy się w ósmym miesiącu podnosić niewielkie przedmioty tylko palcami, bez użycia środka dłoni.

Sprężynowania
W siódmym miesiącu dziecko zaczyna sprężynować. Maluszek albo siedząc, albo podparty pod paszki zaczyna wykonywać gwałtowne ruchy prostowania i zginania nóg, co jest przygotowaniem do stawania i chodzenia.

Ćwiczenie głosek
Maluszek nadal ćwiczy mowę. Na tym etapie powtarza zazwyczaj głoski i te same dźwięki. Niskie tony przerywają wysokie.

Pierwsze ząbki
W siódmym miesiącu życia wychodzą zazwyczaj pierwsze ząbki. Maluszek zanim uśmiechnie się, pokazując małe perełki, przez kilka tygodni obficie się ślini. Może również gorzej spać, być marudny, odmawiać jedzenia. Maluszek może łagodniej przechodzić ząbkowanie lub bardzo cierpień. Jest to bardzo indywidualna kwestia.

Rozszerzanie diety
W siódmym miesiącu należy rozpocząć rozszerzanie diety dzieci karmionych piersią. Większość zaleca rozpocząć od podawania warzyw, tak, by przygotować maluszka do nowych smaków, niekoniecznie słodkich. Może być to trudne, ale cierpliwość w tym temacie się opłaca. Maluszek prędzej czy później przekona się do nowych smaków.

Dodaj komentarz