Te objawy ciąży mogą Cie zaskoczyć

Bycie w ciąży to wspaniała przygoda, podczas której ciało w perfekcyjny sposób dostosowuje się do zadania, jakie przed nim stoi. Zmienia się nie tylko w widoczny gołym okiem sposób, rewolucji poddawane są wewnętrzne organy, ich ustawienie oraz rozmiar, jak również praca wielu ważnych układów. Natura to obmyśliła w taki sposób, że można pochylać czoła przed jej precyzją a jednocześnie prostotą.

Jakie objawy ciąży mogą Cię zaskoczyć?

Kłucie w jajniku

Wiele kobiet jako jeden z pierwszych objawów ciąży opisuje kłucie w jajniku. Odczuwają dziwny dyskomfort, który trudno nazwać bólem – czy to jednostronnie, czy po obu stronach. Niektórym towarzyszy tylko przez kilka chwil, innym przez kilka pierwszych tygodni ciąży.

Metaliczny smak w ustach

Metaliczny posmak w ustach jest jednym z pierwszych zaskakujących objawów ciąży. Kobiety często martwią się, czy to naturalne, że mają wrażenie, że w ich ustach ukryła się mała blaszka. Nie ma obaw – to jak najbardziej fizjologiczna zmiana i nie sygnalizuje żadnych nieprawidłowości.

Metaliczny posmak w ustach w ciąży jest związany ze zmianami hormonów oraz odmienną pracą kubków smakowych w tym szczególnym okresie.

Wyczulenie węchu

W ciąży, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, znacznie wyostrza się zmysł zapachu przyszłej mamy. Nagle dotąd obojętne wonie mogą stać się drażniące i niemiłe dla nosa. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa – natura dała kobiecie lepsze zmysły, które mają ją chronić przed zatruciem pokarmowym, które w ciąży mogłoby być szczególnie nieprzyjemne.

Potworne zmęczenie

Dopiero ciąża może pokazać Ci jak mocno można być zmęczonym, jak bardzo można chcieć spać i jak trudno walczyć z tą potrzebą. W tym szczególnym okresie zasypianie na stojąco staje się niemal normą, a silne dążenie ciała do wypoczynku bardzo zaskakujące. Nie da się z nim walczyć, czy przekonywać siebie, że jednak sen kilka razy w ciągu dnia to przesada…Po prostu trzeba żyć w zgodnie z samą sobą.

Awersja do lubianych posiłków

W ciąży, zwłaszcza w pierwszej, można z zaskoczeniem zorientować się, że nagle posiłki, które nam smakowały i które jadłyśmy chętnie, przestają już być oceniane jako godne uwagi, czasami nawet odczuwamy do nich silną awersję. Nagle ulubiony kurczak curry jest wstrętny, a chętnie jadane jogurty nie do przełknięcia…

Zresztą nie dotyczy to tylko jedzenia, ale również picia alkoholu czy palenia papierosów – okazuje się, że nałogowe palaczki i kobiety niestroniące od alkoholu w ciąży często nie są w stanie zaakceptować używek. Nawet kiedy nie wiedzą, że spodziewają się dziecka, w bardzo wczesnej ciąży, coś je zwyczajnie od nich odrzuca.

Zobacz więcej na sosrodzice.pl

Dodaj komentarz