Test DNA – co, jak i dlaczego?

Test DNA to jedna z metod diagnostycznych, którym można najbardziej ufać. Specjaliści uważają je za bardzo wiarygodne. Ich wyniki są w ponad 99% prawdziwe, a wszelki pomyłki zdarzają się bardzo rzadko. Poprzez wykonywanie testu DNA da się uzyskać informacje o chorobach genetycznych, sprawdzić czy w czasie ciąży dziecko rozwija się prawidłowo, a także sprawdzić do jakiej grupy etnicznej się należy, czy z kim jest się spokrewnionym.

Początki testów DNA

Pierwszą firmą, która przeprowadziła bezpośrednie badania DNA było nieistniejące już GeneTree. Jednakże w ich ofercie nie znajdowały się wielopokoleniowe testy genealogiczne. W 2000 roku przedsiębiorstwo Family Tree DNA stało się pierwszą firmą, której testy DNA były dedykowane konsumentom.

Jak pobierać próbki DNA?

Test DNA jest wykonywany na podstawie próbki DNA, która może pochodzić z krwi, wymazu śliny, a nawet gumy do żucia. Pobranie jej może odbyć się nawet w warunkach domowych, po dostarczeniu klientowi zestawu do uzyskania materiału biologicznego. Cały proces jest bezbolesny. Jedynie w przypadku pobierania krwi może pojawić się lekki ból, ale jest to uwarunkowane predyspozycjami człowieka do tego zabiegu.
Geny nigdy się nie zmieniają więc wykonać można je w każdym stanie zdrowotnym bez względu na wiek.

Rodzaje testów

Aktualnie istnieją 3 rodzaje testów DNA.

  • Pierwszy z nich nazywa się Autosomal i skupia się na chromosomie X (posiadający specjalny wzór) oraz chromosomach 1-22 (dziedziczonych po rodzicach i przodkach).
  • Kolejne skupia się na mitochondriach dziedziczonych po matce. Dzięki nim bezpośrednio można przebadać geny tego rodzica.
  • Ostatni rodzaj to testy chromosomu Y, które przekazywane są z ojca na syna. Mogą być przebadane wyłącznie u mężczyzn w celu uzyskania informacji o ich genach.

Warto wspomnieć, ze informacje na temat grup etnicznych, mogą być dostarczane wyłącznie z chromosomów 1-22 i X. Za pomocą testów DNA chromosomu Y i mitochondriów da się sprawdzić z jakiego obrębu świata pochodzili nasi przodkowie.

Dlaczego warto wykonywać testy DNA ?

Testy DNA wykonywane są z różnych powodów. Jednymi z nich może być zwykła ciekawość, ryzyko choroby, albo niepewność co do ojcostwa.

  • Jako pierwsze, należy wspomnieć o diagnostycznych testach genetycznych. Wykonanie ich daje informacje o przyczynie choroby i sposobie leczenia jej. Zrobienie tego pozwala wykryć wiele schorzeń uwarunkowanych genetycznie.
  • Nutrigenomiczne testy DNA stały się ostatnimi czasy bardzo popularne ze względu na sposób odżywiania się uwarunkowany genetycznie. Dzięki temu można dostosować swoją dietę tak, aby nie tyć i nie mieć żadnych problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym.
  • Testy prenatalne pozwalają na sprawdzić stan zdrowia płodu. Dlaczego jest chore, jak to leczyć i jak postępować po narodzinach dziecka. Takie badania da się wykonać nieinwazyjnie, wyłącznie badając materiał genetyczny mający miejsce we krwi matki.
  • Testy na ojcostwo stanowią obecnie najczęściej wykonywane badania genetyczne. Materiał DNA może pochodzić z krwi, śliny, lub nawet szczoteczki do zębów. Prawdziwość wyniku pozytywnego równa jest w ponad 99%, natomiast wyniku negatywnego w 100%.

Dodaj komentarz