Piąty miesiąc życia dziecka

Dziecko z każdym dniem potrafi coraz lepiej kontrolować swoje ciało. Uczy się zmieniać pozycje, obracając się wokół własnej osi oraz próbując siadać. Ma już duże zdolności w obrębie kontroli rąk, ramion, nóg i stóp. Maluch jest również coraz śmielszy i wykazuje się szerokimi możliwościami w zakresie wyrażania emocji – złości, frustracji i radości.

Uważaj, dziecko zaczyna być aktywne
Z każdym dniem dziecko zaczyna być coraz aktywniejsze, dlatego musisz zachować najwyższe starania, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo. To ważne, bo maluch z każdym tygodniem będzie coraz bardziej zdeterminowany, by odkrywać nowe miejsca, wcześniej dla niego niedostępne.
Dlatego zabezpiecz gniazdka, urządzenia elektryczne, schody, obszary, które mogą stanowić dla niego niebezpieczeństwo.

Dziecko się uśmiecha
5-miesięczne dziecko jest radosne, większość dnia mija mu na uśmiechaniu się. Ono naprawdę jest zadowolone z tego, co dzieje się naokoło oraz lubi przebywać z rodzicami. Ma już świadomość tego, że uśmiech to potężna broń, która zapewnia sobie uwagę oraz aprobatę otoczenia.
Jednak nadal na drugim miejscu w częstotliwości okazywanych emocji jest niezadowolenie. Maluch często płacze, marudzi i pokazuje, że nie wszystko jest takie, jakby chciał. Bywa zniecierpliwiony i zawiedziony, że nie jest w stanie wykonywać wszystkiego od razu, że jeszcze jest małe i potrzeba wielu prób, żeby w danym obszarze zdobyć perfekcję.

Wzrost i wygląd w 5 miesiącu życia
Dziecko w 5 miesiącu ma przeciętnie 65 centymetry oraz waży 7,3 kilograma. Dziewczynki są zazwyczaj nieco lżejsze od chłopców.

Samodzielnie siada
Dziecko pięciomiesięczne próbuje samodzielnie siadać. Jednak potrzeba jeszcze kilka tygodni, by mięśnie pleców na tyle się wzmocniły, by dziecko potrafiło stabilnie utrzymać się w tej pozycji.
Jednak maluch bez problemu bawi się w leżaczku i świetnie czuje się w pozycji półsiedzącej.
Dziecko coraz pewniej czuje się, leżąc na brzuszku. Często próbuje odpychać się nogami o szczebelki łóżeczka i w ten sposób się przemieszczać. Bez trudu utrzymuje już ciężar główki i klatki piersiowej na ramionach. W tej pozycji maluch często stara się czegoś dosięgnąć, co kończy się tym, że zaczyna się obracać wokół własnej osi.

Koordynacja ręka – oko i nauka
Dziecko w piątym miesiącu życia coraz pewniej chwyta nowe przedmioty. Do chwytania dziecko używa dłoni i trzech palców, robi to pewniej niż wcześniej i rzadziej zdarza się mu opuścić przypadkowo przedmiot.

Dziecko nie traci czasu i na bieżąco się uczy, sięgając po przedmioty, które znajdują się w jego obrębie. Potrafi już kilka minut się skoncentrować i bawić tę samą zabawką.

Niemowlę coraz więcej mówi, zazwyczaj wytrwale wypowiada trzy-cztery dźwięki, co wyraźnie sprawia mu przyjemność. Zazwyczaj są to „b”, „m” i „w”. Maluszek zna już dobrze swoje imię i reaguje, gdy zwracasz się do niego.

Możesz to wykorzystać, zadając dziecku pytanie i oczekując na jego odpowiedzi. W ten sposób będziesz stymulować naukę mowy oraz spędzisz z maluszkiem kreatywnie czas.

Dodaj komentarz