Trzeci miesiąc życia

Maluch każdego dnia staje się coraz bardziej kontaktowy. Łapie Twoje spojrzenie, koncentruje się na tym, co robisz, uwielbia patrzeć, czym się aktualnie zajmujesz, choć nie lubi być pozostawiany zbyt długo sam sobie. Wtedy protestuje i przywołuje Cię, byś szybko podeszła i zajęła się nim. Nic dziwnego, niemowlę nie lubi samotności. Jest bardzo towarzyskie.

trzeci-miesiac-zycia-dziecka

Jak powietrza potrzebuje Ciebie – Twojego dotyku, uśmiechu, bliskości, po prostu miłości. To dla niego szczególnie ważne, bo chce się podzielić ze swoją mamą i tatą wszystkimi nowymi osiągnięciami z ostatnich minut. Poza tym, gdy jesteś blisko czuje się bezpiecznie.

Co ważnego dzieje się w tym czasie?

Maluszek chce poznawać świat
Trzymiesięczny malec jest bardzo ciekawy świata. Dlatego do poznawania świata przygotowuje się też jego ciało. Kręgosłup jest coraz mocniejszy i niemowlę coraz pewniej trzyma głowę. Chwile, kiedy dramatycznie się ona chwieje i uderza o klatkę piersiowej osoby noszącej maluszka są coraz rzadsze.

Dziecko często kładzione na brzuszku już dobrze utrzymuje głowę, potrafi z zaciekawieniem patrzeć to na prawo, to na lewo.

Na twarzy niemowlaka widać rysujące się emocje – dumę, ciekawość, czy strach i zagubienie. Dziecko potrafi ukazać już wachlarz wielu emocji.

Pod koniec miesiąca maluch wykształca tak zwaną symetrię, która sprawia, że główka dziecka znajduje się na środku ciała.

Trzeci miesiąc życia – poznawanie własnego ciała…
Niemowlę potrafi z zaciekawieniem oglądać swoje dłonie. Manewruje paluszkami, ogląda je z każdej strony, tak, jakby się dziwiło, że należą do niego. Poza tym udaje się mu również uchwycić zabawkę i chwilę ją potrzymać w dłoni.
Maluszek już nie ma tak kurczowo ściśniętych dłoni. Coraz częściej są one otwarte, tak jakby gotowe do sprawdzania tego, co znajduje się tuż obok. Wielkim wyczynem jest również spotkanie się dłoni na środku ciała i ich poznanie się. 🙂
Niemal wszystkie dzieci na tym etapie potrafią również przewrócić się z pleców na bok.
Maluch także żywo reaguje na wszystkie przedmioty znajdujące się w jego zasięgu wzroku. Także te niewielkie, które może połknąć – na przykład koraliki, monety czy niewielkie produkty spożywcze. Warto o tym pamiętać, kładąc maluszka na podłogę na macie edukacyjnej i pozostawiając go na chwilę poza zasięgiem wzroku.

I swój głos…
Maluszek poznaje również swój głos. Zaczyna coraz więcej piszczeć, gruchać, wydawać dźwięki – ga, ugu, ba…Najczęściej niemowlę „śpiewa”, gdy jest zadowolone – najedzone i wypoczęte. W ten sposób komunikuje światu swoje emocje. Tak też poznaje siebie i swoje możliwości w zakresie artykułowania dźwięków.
Poza tym, że maluch już sporo „mówi”, potrafi tworzyć bąbelki ze śliny. Zazwyczaj sprawia mu to wielką frajdę i z wielkim zapałem spędza tak wolne chwile.

Schemat dnia
Maluszek w trzecim miesiącu życia jest również bardzo mądry. Potrafi po jednej czynności rozpoznać następną, w ten sposób identyfikując ciągłość zdarzeń. Jeśli codziennie pobudka, kąpiel, kładzenie się spać wygląda tak samo – malec szybko się przyzwyczaja do pewnego schematu i uspokaja, wiedząc, co zaraz nastąpi – lub wręcz przeciwnie, denerwując się, na przykład tuż przed ubieraniem, czego większość dzieci nie lubi.

Problemy – trzeci miesiąc życia dziecka
W trzecim miesiącu życia dziecko może mieć problemy z ciemieniuchą. Choć jest to kłopot natury estetycznej, nie warto go ignorować, bo może mieć niekorzystny wpływ na stan włosków.
Czasami pojawiają się również pleśniawki, czyli białawy nalot w jamie ustnej. Zmiany te są bolesne i zazwyczaj utrudniają karmienia malca. Niemowlę jest niespokojne, nerwowe i trudne we współpracy.
Na tym etapie powinno zarosnąć tylne ciemiączko. Warto by lekarz sprawdził to podczas wizyty.
Poza tym istotne jest to, czy do tego momentu zanikło większość odruchów noworodkowych. Ma to znaczenie, bo odzwierciedla prawidłowy rozwój dziecka.

Dodaj komentarz